رادیو دستنوشته‌ها

رادیو دستنوشته‌ها پادکستی است با تمرکز روی بازخوانی تاریخ معاصر ایران. در فصل اول این پادکست به موضوعات متنوعی از تاریخ معاصر ایران پرداخت. (برای دیدن لیست این اپیزودها اینجا را کلیک کنید) اما کل فصل دوم این پادکست اختصاص به زندگی سیاسی و شخصی صادق قطب‌زاده دارد.

راه‌های شنیدن پادکست رادیودستوشته‌ها:

رادیودستنوشته‌ها روی همه اپلیکیشن‌های استاندارد پادکست قابل شنیدن است. کافی است نام پادکست را به فارسی و یا azimaee را به انگلیسی در آن جستجو کنید و مشترک پادکست شوید. همه اپیزودهای منتشر شده این پادکست روی کانال تلگرامی رادیودستنوشته‌ها و ساوند کلاود هم در دسترس هستند.سخنگوی آیت‌الله

سخنگوی آیت‌الله عنوان پروژه‌ای تحقیقاتی روی زندگی صادق‌ قطب‌زاده است. صادق قطب‌زاده که از نزدیکان آیت‌الله خمینی بود بعد از پیروزی انقلاب سال ۱۳۵۷ به سمت اولین رییس سازمان رادیو و تلویزیون ملی ایران بعد از انقلاب رسید و بعدتر در جریان گروگان‌گیری در سفارت آمریکا در تهران به سمت وزیر خارجه دولت انقلاب گمارده شد. وی چند سال بعد از اینکه از همه سمت‌های رسمی‌اش خلع شده بود به اتهام براندازی و کودتا اعدام شد.

چندین محصول مختلف از این پروژه تحقیقاتی تولید شده و یا در دست تولید است. از آن جمله مستند تلویزیونی سه قسمتی فرزند انقلاب محصول تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی و مجموعه پادکست سخنگوی آیت‌الله که محصول رادیو‌دستنوشته‌هاست. علاوه بر آن کتاب‌های سخنگوی آیت‌الله به فارسی و انگلیسی هم در دست نگارش هستند.

گوگل پادکست

محمود عظیمائی

محمود عظیمایی تهیه‌کننده و میزبان پادکست رادیو دستنوشته‌هاست. وی فارغ‌التحصیل رشته آمار است و تقریبا در تمام سابقه حرفه‌ای‌اش به تحلیل و مدیریت داده‌های تحقیقات پزشکی پرداخته اما تاریخ معاصر و خصوصا انقلاب سال ۱۳۵۷ ایران دغدغه ذهنی همیشگی‌اش بوده است. نوشتن را از سال ۲۰۰۴ میلادی، چندماهی بعد از اینکه از ایران خارج شد روی وبلاگش دستنوشته‌ها شروع کرد. از سال ۲۰۱۰ محمود عظیمایی به قصد ساخت یک مستند و نوشتن یک کتاب، شروع به تحقیق مفصلی روی زندگی صادق قطب‌زاده کرد. دو سال بعد با پیشنهاد بی‌بی‌سی فارسی مستند زندگی قطب‌زاده به پروژه مشترکی با بی‌بی‌سی فارسی تبدیل شد و ساخت مستند تا فوریه ۲۰۲۰ که مستند فرزند انقلاب برای اولین بار از تلویزیون بی‌بی‌سی پخش شد به درازا کشید. وی که در حین تحقیقات مربوط به ساخت این مستند به منابع منحصر به فردی مربوط به ایران معاصر دست‌یافته بود از بهار ۲۰۱۸ تولید پادکست رادیو دستنوشته‌ها را با استفاده از این مواد خام و با تمرکز روی تاریخ معاصر ایران شروع کرد.

از کارهای دیگر عظیمایی می‌توان به مستند کوتاه گلبهار اشاره کرد که در سال ۲۰۱۵ ساخته و منتشر شد. گلبهار داستان یک عکس روی صفحه اول چهار روزنامه دوران اصلاحات در ایران است. داستان این مستند بعدها دستمایه ساخت اپیزود هفتم فصل اول پادکست رادیو دستنوشته‌ها شد. وی به همراه دو پادکست‌ساز دیگر ایرانی ساکن کانادا در تابستان ۲۰۱۹ برای اجرا و ضبط زنده پادکست به جشنواره تیرگان تورنتو دعوت شد. این اجرای زنده که اپیزود هجدهم فصل اول پادکست رادیو دستنوشته‌ها را تشکیل می‌داد بعدتر در قالب یک مستند به نام سیاه هم منتشر شد.

محمود عظیمایی در حال حاضر مسولیت بخش مدیریت داده‌ها در یکی از مراکز تحقیقات پزشکی در تورنتو را به عهده دارد. تاریخ، پادکست و مستند مشغولیت اوقات فراقت اوست که البته گاهی مرزهایش با حرفه اصلیش درهم میامیزد و حاصلش ویدیویی مثل آقای پارکینسون می‌شود!

آقای پارکینسون

این ویدیو برای بخش Science Slam در کنفرانس بین‌المللی علوم داده‌های جامعه IPDLN 2018 ساخته و ارائه شد.

سریال معمای شاه و جای خالی صادق قطب زاده

منتظر بودم ببینم سازندگان سریال پرخرج معمای شاه با سایه سنگین قطب‌زاده روی آیت‌الله خمینی در دوران اقامتش در پاریس چگونه کنار می‌آیند. این ویدیوی کوتاه نتیجه این کنجکاوی است.


شعارهای انقلاب ۵۷

مروری بر شعارهای انقلاب ۵۷ ایران د گفتگو با تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی فارسی به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب

مصاحبه‌ها

وقایع حج سال‌های ۱۳۶۵ و ۱۳۶۷

گفتگو با بی‌بی‌سی فارسی درباره وقایع حج در سال‌های ۱۳۶۵ و ۱۳۶۷

پادکست رادیو دستوشته‌ها محصول شرکت بایگان‌ مدیاست.